מירי מעוז-עובדיה
מירי מעוז-עובדיה מירי מעוז-עובדיה, נשואה לשלמה, אמא של נוה ומתגוררת בישוב נווה צוף. עובדת כרכזת דוברות חו"ל במועצה אזורית מטה בנימין יום שלישי 17.9.13 7 תגובות לפוסט 21464 צפיות

לא כל מה שנוצץ - חו"ל

בראש השנה האחרון נכנס לי ג'וק חדש לראש. "בוא נקפוץ לחו"ל!" אני אומרת לבעלי. "מה חו"ל?", הוא שואל. "ומתי? ואיך?"

אין כמו ההתרגשות של רגע לפני העלייה למטוס... תמונה מחופשה בחורף דאשתקד 

 

"יש לי איזה שבוע שאני יכולה לפנות לטובת העניין", אני אומרת לו, "ובכלל, מלא זמן לא היינו בחופש רק שנינו, ובארץ זה לא נחשב". הצדיק שלי מיד מזדעק. "הארץ שלנו מספיק יפה וטובה! צפון, דרום, איפה שתרצי אנחנו הולכים", ומזמזמם לי את הסלוגן המוכר - "דווקא עכשיו, חופשה בישראל". הוא מזהיר שבראש השנה לא כדאי לדבר רעות על הארץ, שחס וחלילה לא יקשיבו לנו בשמיים...

הדו-שיח הזה חוזר על עצמו לא פעם בשבועות האחרונים, ואני מנסה לחשוב למה בשבילי חופשה אמיתית פתאום נראית אפשרית רק בחוץ לארץ. אין ספק שיש פה השפעה של לחץ חברתי קל. רבים מחבריי החליטו לנצל את שוך עונת התיירות והירידה במחירים לטובת גיחה לשלל קצוות תבל; איסלנד, סקוטלנד, נפאל. הקצרים בזמן או בכסף החליטו להסתפק בגיחה קצרה לסלובניה, גיאורגיה או כרתים.

אך לא רק בלחץ חברתי מדובר, חוששני. יש פה איזהו יסוד עמוק שמושרש בנו, לפיו יש משהו מאד מאד מלהיב בלטייל בעולם הרחב. לפגוש תרבויות זרות, לראות נופים מדהימים, וכן, אודה ולא אבוש, השופינג של חו"ל הרבה יותר מלהיב מהשופינג של הארץ. אפילו שהכל גם ככה מיוצר בסין...

מתווספת לכך התחושה כי בחו"ל חופש הוא חופש אמיתי, רחוק מהעין רחוק מהלב. רק בחו"ל אפשר להתנער מהטרדות היומיומיות, מהפלאפון והמייל, מהחדשות, מהלחץ להציץ ב-YNET כל חמש דקות. משום מה קשה ליישם את החופש הזה כשנוסעים שעה צפונה או דרומה. הYNET- מלווה אותנו עד לשם.

ולכן, בכל פעם שאני מפנטזת על חופש, הפנטזיה שלי בהכרח כוללת מטוס. ודרכון. והחלפה למטבע זר. יהיה מי שיתחכם ויאמר לי בהזדמנות זו לקפוץ על מטוס לאילת, ושבטח מקבלים שם דולרים אם אני אתעקש... אבל לא, זה פשוט לא זה.

חג סוכות הממשמש ובא מזכיר לי עד כמה מנגינת הנדודים הזו היא לא איזה בעיה פרטית שלי, אלא משהו שטבוע בגנטיקה של העם היהודי. מרגע שהתגבשנו לעם, אנחנו לא מפסיקים לנדוד. משהו בנו חסר מנוח, מסרב להגיע אל המנוחה והנחלה. האבסורד הוא שבמשך אלפיים שנה נדדנו ברחבי העולם כשבליבנו כמיהה אחת ויחידה, לזכות להתיישב בארץ ישראל, נחלת אבותינו. לזכות לעלות לרגל לירושלים. סוף סוף זכינו להגשים את הכמיהה הזו, להתבסס פה בארץ חמדת אבות, היכן שהשיר מבטיח כי "תתגשמנה כל התקוות", ואיך אנחנו מתמודדים עם העובדה ההיסטורית הזו? מורידים לפלאפון אפליקציות של הדקה ה-90 וחוליו, וממשיכים לפנטז על הגיחה הבאה לחו"ל.

כמה שאהפוך בשאלה הזו, ואנסה לנתח את השורשים שלה, אשאר חסרת תשובות.

הישראלים אוהבים את הארץ, אין לי ספק בזה. כולנו נחווה את זה מקרוב בסוכות, כשכל גן לאומי ומעיין דלוח יוצפו בהמוני מבקרים. ובמקביל, הישראלים ימשיכו לגדוש את נתב"ג ביולי אוגוסט, וכן, גם אם זה אומר שצריך לקנות פחות קוטג' במהלך השנה. אני מניחה שהצורך הזה של חופשה בחו"ל לעולם לא יעזוב אותי ותמיד ימשיך לנקר לי בראש בצורת ציפור קטנה.

אבל במסגרת שלל ההבטחות שאני מבטיחה לעצמי לכבוד השנה החדשה, אני מבטיחה לנסות לברר לעצמי קצת יותר את הנקודה הזאת. מבטיחה להגיע לחול המועד סוכות, לקום בבוקר ולצאת לטייל בארץ באיזה מקום לא מוכר (אני בטוחה שיש עוד כאלה, ואפילו ממש מתחת לאף שלי) מתוך תחושה שאני לא מטיילת בארץ מתוך אילוצים וברירת מחדל, אלא מתוך אהבה אמיתית לארץ שלנו.

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם

הוסף תגובה
 
7 תגובות לפוסט זה
ירון (אורח) הגיב ביום שלישי 17.9.13

מירי פוסט יפה מאוד מזדהה מאוד עם התחושות שלך חג שמח!

הגב
יעקב (אורח) הגיב ביום שלישי 17.9.13

מדהים כמה שזה נכון!!
שום דבר שהוא קיצוני הוא לא טוב, לטייל בחו"ל בשביל לפגוש עולם אחר ולנוח מותר לנו, אבל לראות בחופש רק משהו שהוא חו"ל, ממש לא בריא ולא מומלץ, חופש יכול להיווצר גם מהעובדה שלחג לא מבשלים אלה קונים אוכל ואז העול של הכנת האוכל יורד מהגב.
לראות בחו"ל פתרון לבעיית החגים היא ראייה שמבסיסה שגויה ולא נכונה, זה יכול להתאים למי שרוצה, אבל למעשה הוא דוחה את הקץ, ומה בשמחת תורה, או בפסח גם לטוס? ובשבועות? ושיגיעו הילדים?

התמודדות עם בעיית החגים כרגע מאפשרת לך למצוא ולפתח רעיונות יצירתיים לסיבה שבגללה אתה טס לחו"ל ולא נשאר בארץ. ואת חו"ל להשאיר לרגעים אחרים שבאמת תזקקו לו.

הגב
מאירה (אורח) הגיב ביום רביעי 18.9.13

מירי, אמא שלי אומרת שכיף ללכת לבית מלון רק אם אתה יודע שיש לך בית משלך לחזור אליו. תמיד כיף לטוס לחו"ל אם אתה יודע שזה רגע יחודי, מרגש ובעיקר זמני. רגע שצריך לנצל כי הוא עוד מעט יחלוף ואנחנו נחזור הביתה לרגיל ולנדוש אך גם למוכר והאהוב. חג שמח! :)

הגב
יעל (אורח) הגיב ביום רביעי 18.9.13

טיפשי לנסוע לחו"ל בשביל "להיות בחו"ל", אבל יש כל כך הרבה סיבות טובות אחרות לנסוע: לראות תרבות אחרת, נופים אחרים, להרחיב אופקים, לפגוש אנשים שונים ודרך חיים לגמרי שונה ועוד. בסופו של דבר, מי שנוסע כדי לחוות באמת ומתוך סקרנות ועניין הרי גם יטייל ממילא לא מעט בארצו שלו לפני כן. בנוסף, הטיסה אכן יקרה, אבל זה תלוי ביעד ובפרק הזמן שאליו נוסעים (וכמובן ברמת המחייה בזמן הטיול) - לפעמים זה יוצא הרבה יותר זול מחופשה באותו אורך בארץ בבית מלון או בצימר.

הגב
דני (אורח) הגיב ביום חמישי 19.9.13

אין לי ארץ אחרת,כי כשאתה בחו"ל אתה גם מרבה להשוות לארץ, הנופים הללו הם כמו בראש הנקרה או המדבר הוא כמו הנגב, נכון אין לנו הכל,אבל בארצנו הקטנה אפשר למצוא כמעט כל דבר שיש גם בחו"ל, בעונות המתחלפות במגוון הרב של האיזורים שיש בה, ולכן אפשר לנסוע לחו"ל אבל מומלץ ביותר בחופשה הגדולה ולא בחגים שאז חג בחוK מאבד ממשמעותו הרוחנית.

הגב
מירי מעוז-עובדיה
מירי מעוז-עובדיה הגיב ביום ראשון 29.9.13

תודה לכל המגיבים!

יעקב ודני, רציתי להגיב לתגובתכם ולומר כי אני חושבת שהטיסה לחו"ל יכולה להגיע או מרצון לעצור את השגרה ולהתאוורר במקום אחר או מה שהתייחסתם אליו, חו"ל כפתרון לבעיית החגים. מעניין לראות שהחגים מהם אנשים מחפשים לברוח הם בדרך כלל חגי תשרי, שנוטים להיות מאוד אינטנסיביים... מצד שני לפעמים זוהי התקופה היחידה בשנה בה ניתן לרכוב על גל ימי החופש מהעבודה ולצאת לחופשה ארוכה ללא מצפון.

אחרי שנים רבות בהן הייתי בחו"ל בחגים האלה בגלל שליחויות של הסוכנות היהודית בהן לקחתי חלק, אני חייבת לומר את המובן מאליו- בחו"ל אין אווירת חג כמעט כלל, גם למי שכן מקפיד לשהות בבית חב"ד. אני חזרתי לארץ עם צימאון אדיר לישראל בחגים, ואני חושבת שגם עבור אחרים, לרוב טעימה חד פעמית של החגים בחו"ל מספיקה להעביר את המסר שבחגים עדיף להיות בארץ גם אם זה אומר לאגור ים של סבלנות לקראת הבאות.

הגב
מירי מעוז-עובדיה
מירי מעוז-עובדיה הגיב ביום ראשון 29.9.13

מאירה ויעל,

מסכימה עם כל מילה. אין כמו החוויה של חו"ל ואין כמו הציפייה לחזור הביתה בסופה של חוויה חיובית. מבחינת יוקר החופשה- מעניין כי כיום ישנם אנשים רבים הבוחרים לצאת לחופשה משפחתית בחו"ל כי זה יותר משתלם כלכלית מחופשה בארץ, וזו בעיני עובדה מצערת שאני מקווה כי תשתנה. אני בהחלט חושבת שיחד עם עולם ההזדמנויות והחוויות הבלתי נדלה שיש לחו"ל להציע, עדיין יש מה לראות בארצנו הקטנטונת...

הגב