תמר אסרף
תמר אסרף נשואה לאייל ואמא לחמישה ילדים, גרה בישוב עלי שבבנימין. יום שלישי 18.3.14 4 תגובות לפוסט 19023 צפיות

עתיד כחול לבן

"כ-29% מהמתיישבים ממזרח לגדר הביטחון מעוניינים להתפנות תמורת פיצוי גם לפני הסכם מדיני" - 

סקר חדש יצא לאוויר העולם, לדעתי סקר מאוד מאוד מפחיד. לא, הוא לא מפחיד אותי בגלל הנתונים הקשים שלו, שלכאורה מוכיחים לכולם ובעיקר לראש ממשלתנו שאפשר לפנות אותנו הרבה יותר בקלות ממה שזה נראה. הסקר הזה מפחיד אותי כי הוא בעיקר רוצה להגיד דבר אחד – הכל נתון למכירה, רק תלוי מה גובה הסכום.



עניין של אהבה, לא של כסף. ארץ לא למכירה

עתיד כחול לבן הוא ארגון שמאלני ציוני שמנסה לבשל את הפינוי הבא. כבר הרבה מאוד שנים הם בונים תשתיות לטובת העניין, ומטרתם המרכזית היא הקמת מדינה פלשתינית: "התנועה פועלת ליצירת מציאות אזורית של שתי מדינות לשני עמים", כך נכתב בדף הבית שלהם. רק שישנה בעיה אחת מרכזית והיא העובדה שעל שטחה של המדינה שבדרך חיים מאות אלפי מתנחלים. צריך רק לפנות אותם ועתידה הכחול לבן של מדינת ישראל יובטח לטובת הדורות הבאים .ייאמר לזכותם שהפינוי מגוש קטיף עורר אותם לתשובה גדולה. את הפינוי יש לעשות באהבה, בחיבוק גדול ובדאגה לכל צרכיהם של המפונים. לא רק סיסמאות ריקות בסגנון "פתרון לכל מתיישב" אלא הכנה רצינית לטובת העניין: "היערכות לאומית מקדימה, כבר כעת, היא תנאי הכרחי לקידום כל הסכם עם הפלסטינים ולהתמודדות עם האתגר המורכב של חזרתם הביתה של מתיישבים".

"חזרתם הביתה", ואני לתומי חשבתי שהחיים בנחלת שבט אפרים, סמוך למשכן בשילה, הם בית. עתיד כחול לבן גילו לי שהחיים כאן הם בעצם סוג של שליחות בחו"ל. אנחנו בכלל שגרירים של מדינת ישראל במדינה זרה, והגיע העת להתכנס ולשוב הביתה, סיימנו את תפקידנו כאן, השליחות נגמרה.


חזרנו הביתה

האמת, שלא רק השליחות נגמרה, גם הציונות נגמרה, וזה מה שמפחיד אותי בסקר הזה, שמראה בצורה כל כך בוטה שערכים זה עסק נזיל. עבור כסף, נוחות, תנאים סוציאליים, טיפול פסיכולוגי חינם ועוד הטבות כאלו ואחרות, כולנו כאן במדינה נמכור הכל. אם המתנחלים, הציבור שנחשב ימני קיצוני, אידיאולוגי עד טרוף, מוכן בעבור פיצוי הולם לקום וללכת, עוד לפני הסדר מדיני, אז מה יגידו תושבי עוטף עזה? או תושבי קרית שמונה?

בדף הבית של תנועת עתיד כחול לבן נכתב: "עתיד כחול לבן היא תנועה ציבורית השואפת להבטיח את זהותה היהודית והדמוקרטית של ישראל" - ואני תוהה, איך בדיוק? בזה שתלמדו את הדורות הבאים שציונות והתיישבות בארץ הזו זה רק עניין של כסף? או בשפה יותר יפה – פיצוי?

עניינו של הסקר הזה הוא גובה העסקה. כמה אתם רוצים בשביל ללכת הביתה? הרי כולנו יודעים שאין כבר ערכים ואין ציונות, דברו איתנו בדולרים, כמה? וילה במרכז או חווה בדרום או בגליל, דרך אגב אם תלכו לנגב או לגליל תקבלו יותר, כי גם שם ציונות זה רק בשביל הכסף.


עתיד כחול לבן

סליחה על הבוטות, אבל זה פשוט מגעיל אותי! ציונות זה לא כסף, ואהבת הארץ הזו תוך דאגה לעתידה היהודי והדמוקרטי זה קודם כל להבין שיש מחיר שמשלמים על החיים כאן בישראל. מה לעשות, נגזר עלינו לחיות במדינה מוקפת אויבים, אבל זו נחלת אבותינו, ובעבורה העם היהודי היה מוכן במשך אלפי שנים לשלם מחיר כבד, מחיר כל כך שונה ממה שעתיד כחול לבן מדברים עליו.

זה לא נמדד בכסף, וגם לא בתנאים. זה נמדד באהבה, במסירות, בהקרבה, בזה זה נמדד. אם הדורות הבאים של הארץ הזו יגדלו בידיעה שהוריהם "מכרו" אותה בעבור כסף, איזה עתיד כחול לבן בדיוק יהיה להם? הרי זה הבסיס שעליו יושבת הארץ הזו.

שימו לב לשאלה הבאה:

"נכונות לפינוי מרצון וקליטה לפני הסכם.

אם בחודשים הקרובים ממשלת ישראל תפנה לתושבים ביישובך ותסביר להם כי בשל רצונה להיערך לאפשרות של פינוי ישובים אם ייחתם הסכם מדיני, הם מציעים כבר עכשיו לתושבים לעבור מרצונם החופשי לישוב אחר ביהודה ושומרון (הכוונה לגושי ההתיישבות) שיישאר בגבולות ישראל, או ליישוב בקו הירוק. זאת כמובן תמורת פיצוי כספי שיאפשר לכם לרכוש דיור חלופי הולם. מה הסיכוי שתסכים לעבור בתנאים כאלו?

"להיערך לאפשרות של פינוי אם ייחתם הסכם" - זה מעורר אצלי כמה אסוציאציות לא נעימות ואחסוך אותן מכם, אבל אין לי ספק שהשאלה הזו מכילה בתוכה את הנקודה האמיתית: תגידו בכמה בדיוק אפשר לקנות אתכם? את הערכים שלכם? את האידיאולוגיה שלכם? את אהבת הארץ שלכם? כי הרי אתם בכלל לא תושבי מדינת ישראל, אתם חיים בארצו של העם הפלשתיני, שליחים של עצמכם בלבד, והגיע הזמן שתתפכחו ותשובו ארצה, אלינו, לחיבוק חם ואוהב, שבו אנחנו נדאג לרפד אתכם בפיצויים כך שלא תרגישו שמשהו באמת חסר לכם. מה זה וילה במרכז לעומת קראוון דלוח על איזו גבעה נידחת בהרי השומרון?

אני לא יודעת אם בא לי לצחוק או לבכות, אבל דבר אחד אני יודעת בוודאות: אין כאן שום הבטחה לעתיד כחול לבן! ואני גם לא צריכה לעשות שום סקר כדי להוכיח את זה. ובאשר לכם, שכניי היקרים שאוהבים את הארץ הזו, עצה קטנה –אמרו חכמינו ז"ל, מדבר סקר תרחק.

בפעם הבאה שאיזה ארגון נחמד מתקשר לשאול אתכם כמה אתם רוצים כדי למכור את כל מה שאתם מאמינים בו, פשוט תנתקו.

 

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם

הוסף תגובה
 
4 תגובות לפוסט זה
ערן (אורח) הגיב ביום שלישי 18.3.14

למה זה מפתיע? היום רבים מהאנשים שעברו בשנים האחרונות לשטחים לא עשו זאת בגלל אידיאולוגיה, אלא מחוסר ברירה. אני מכיר לא מעט כאלו. הממשלה לא מטפלת במחירי הדיור, המקום היחידי שזוכה לתשומת לבה של הממשלה הנוכחית ותקציביה הוא ההתנחלויות, והרבה מחפשי דירה נדחקים בלית ברירה לשטחים. אני מכיר לא מעט כאלו, רובם גרים קרוב יחסית לקו ומוכנים מחר בבוקר להמיר את זה בדיור קרוב יותר לעבודה ולמשפחה, כזה שלא מחייב נסיעות ברכב לכל דבר שצריך (קולנוע ובילויים לרווקים, ביקור אצל החברים וההורים, בתי חולים וכו'), רק תני להם הזדמנות כלכלית לעשות זאת. חלקם, תתפלאי, אפילו מצביעים לשמאל (אם תבדקי נתוני הצבעות תראי שיש לא מעט מצביעים לעבודה ואפילו למרצ בהתנחלויות). אבל עם אידיאולוגיה לא קונים דיור בישראל 2014.

יש גם לא מעט ביניהם שכמו שאת רואה במקום מגורייך בית ראו כזה בעיר מולדתם, או ביישוב שבו גרו בעשור האחרון עד שהוגלו ממנו מסיבות כלכליות. בשבילם זה לגמרי לחזור הביתה.

הגב
דודי (אורח) הגיב ביום רביעי 19.3.14

עברנו בגולן גם את השלב הזה של "סקרי דעת קהל" מוטים לכיוון הרע של הציונות.
אל תאמינו, מזמיני הסקר כבר סימנו את התשובות הרצויות להם. תשובתכם - מילד ועד זקן - צריכה להיות: "לא זזים". מספר התושבים שהגיעו להתיישבות ממניעים כלכליים בלבד, קטן הרבה יותר מהפרסום שתמיד יינתן להם.
"לא זזים - פירוט יבוא בהתאם לצורך הטקטי", אין שום צורך לפרט היום מהלכים שייגזרו, בין השאר, ממעשי התוקפים אתכם מבית ומחוץ.
צריך להשקיע בהסברה, גם בזו המופנית פנימה. האירועים החיצוניים יצדיקו אתכם מהסיבה הפשוטה כי אין תחליף לציונות המעשית.
כל טוב.

הגב
אריק קרמר (אורח) הגיב ביום רביעי 19.3.14

אכן,כל מילה.ועצוב.התמימות הבלתי נסבלת של משיחי השלום,מסתבר שציונות ללא שורשים של תורה ויראת שמיים,ואמונה בבורא עולם ובנביאיו,לא מחזיקה מים.

הגב
בנימין (אורח) הגיב ביום רביעי 19.3.14

בפעם הבאה פשוט תנתקו - ובכן, זה מה שאני באופן אישי עשיתי, כשקיבלתי טלפון כזה לא מזמן. מניח שכמוני היו עוד הרבה. כלומר, ניתן להגדיר את תוצאות הסקר כך: 29% מאלו שהסכימו לענות לסקר מביש שכזה, הביעו נכונות וכו'.

הגב