אורנית עצר
אורנית עצר בת 34, נשואה לרפי ואמא לשלושה ילדים. מתנחלת מלידה – היום מתנחלת בפסגות שבבנימין. עורכת חדשות בערוץ 7 ומנהלת אתר האינטרנט של המועצה האזורית מטה בנימין. יום חמישי 21.5.15 13 תגובות לפוסט 13799 צפיות

פתח ליבך

 

לפני פסח טוהר בתי כבר החלה לדקלם – "הורים יקרים, ברוכים הבאים...". עדיין לא קיבלנו הזמנה אך הבנתי שמסיבת הסידור בפתח. בכלל שכחתי שיש דבר כזה, ושאנו עתידים להשתתף בו.

לפני כשנה וחצי הגיעו הילדים לבית הספר, לא סתם בית ספר, בית ספר לחינוך מיוחד. רובם לא ידעו לקרוא וחלקם אף לא הכירו את האותיות. לאט לאט התקדמו. עוד אות, עוד מילה ועוד צליל.

 לילדים האלו זה לא פשוט. אני רואה את טוהר מחברת את האות לצליל שמתחתיה ואז מחברת לאות הבאה עם הצליל שלה. לבסוף נוצרת מילה. רואים את העמל הרב בכל שלב.

נרגשים מאוד מאוד הם נכנסו לאולם, ילדים וילדות חמודים בחולצות לבנות וחגיגיות, ההורים כבר מחכים. מסיבת הסידור החלה. חודשיים של הכנות שהחלו לפני פסח התנקזו לשעה קלה של סיפוק והנאה. הילדים דקלמו יפה, שרו ורקדו. וזה אומר גם לזכור מתי לקום ומתי לשבת במהלך המסיבה, מתי תורי לדקלם, מהן תנועות הריקוד... הילדים האלו יכולים לעשות הכל, הכל בדיוק כמו כולם. הם רק צריכים לעבוד יותר קשה. עוד חזרה, עוד שינון ועוד פעם.

לא פשוט להסביר את מה שמתחולל בראשה של טוהר. תוך כדי ההכנות למסיבת הסידור הגיעו יום הזיכרון ויום העצמאות, והילדים התכוננו לריקוד מיוחד בטקס יום הזיכרון. לפני השינה טוהר אמרה לי: "ביום חמישי יש חופש. ביום רביעי שלפני יום חמישי יש משהו שאני לא זוכרת מה ואני ונתנאל ועוד ילד מהכיתה שאני לא זוכרת מי צריכים להגיד משהו ביחד ואני לא זוכרת מה". בקיצור, סלט אחד גדול בראש שלה, זוכרת אך לא זוכרת. היא יודעת שהיא צריכה לעשות משהו אך לא בטוחה בדיוק מה. אל דאגה, עד מסיבת הסידור עצמה הכול הסתדר.

זו זכות גדולה להתפלל, כמה מובן מאליו עבורנו לפתוח את הסידור בכל עת ולמצוא בו בדיוק את המילים שחיפשנו - תפילה לרפואה שלמה, מילים שעוזרות לנו להודות על הטוב, פסוק שמתאר בדיוק מה הרגשנו באותו רגע, ברכה ופסוק לכל עת ולכל זמן.

טוהר לעומתנו מגלה כל יום את העולם מחדש, מתפעלת כל יום מעוד חידוש שהיא מגלה, מעוד מילה כתובה, מעוד יכולת חדשה.

יום אחד היא באה אליי מאושרת: " יש! הצלחתי לסגור את הסנדלים לראשונה בחיי. יש עוד דברים שאני צריכה לעשות בפעם הראשונה...לכפתר כפתורים. לקשור שרוכים". התפעלות עצומה מסגירת סנדלים... וכמובן משימות ויעדים לעתיד. לרגע לא נחה.

גם מהסידור טוהר התפעלה, ולאחר המסיבה לא עזבה אותו לשעות ארוכות. המסיבה נערכה ביום שישי בבוקר, ובליל שבת טוהר התארגנה והצטרפה לאבא לתפילה עם הסידור בידה.

טוהר לא מרבה לבקר בבית הכנסת, שהאווירה בו לצערי לא מתאימה לתעצומות הנפש שלה. אם יש לה מה לומר היא תגיד אותו באותו רגע בקול רם ללא התחשבות בסביבה. המתפללים לא תמיד מבינים את הסיטואציה, וזה לא פשוט. אני לא התפללתי בבית הכנסת כבר תקופה ארוכה. אני מכניסה את טוהר ואחותה וממתינה דרוכה בחוץ. לאחר דקות ספורות היא יוצאת אליי. הרוח הסוערת שבתוכה מוציאה אותה החוצה אל המרחבים.

השנה בפורים הלכתי לראשונה לקריאת מגילה עם כולם. טוהר ישבה לידי ועקבה אחרי המילים במגילה. מידי פעם עודדתי אותה שעוד מעט, עוד קצת וזה מסתיים. הרעש של "המן" הפריע לה מאוד והיא ניסתה לצאת, מניחה את כפות ידיה על האזניים, שוב הרגעתי אותה. אחרי שתלו את המן היא חשבה שזהו, לא יהיה עוד רעש צורם. ושוב "המן" ורעש שהגוף שלה מתקשה לקבל. היא מעירה בקול – "כבר הרגו אותו. למה אמרו אותו עוד פעם?". בסופו של דבר צלחנו את כל קריאת המגילה, הרבה בזכות היכולת שלה לקרוא ולהבין את סיפור המגילה.

קראתי בפייסבוק תיאור של אמא לילד אוטיסט שהתארחה בשבת בר מצווה משפחתית וספגה הערות על הילד שלה שלא מתנהג כמקובל במהלך התפילה. היא יצאה החוצה בדמעות ולא הצליחה להסביר שהוא לא כמו כולם.

יש ילדים שלא רואים עליהם את הקושי, את המגבלה שלהם. אל תמהרו לשפוט, תנו להם מקום גם בהיכל התפילה. בעידן של ימינו, ששיחות של ממש מתנהלות בירכתי בית הכנסת, נראה לי שאפשר למצוא דרך לקבל גם את הילדים האלו שרוצים להתפלל ממש כמו כולם.

במסיבה איחלתי לילדים שהסידור ילווה אותם ויילך איתם לכל מקום. אמרתי להם שיוכלו לפתוח אותו ולדבר עם ריבונו של עולם בכל עת; בזמנים של עצב ובזמנים של שמחה, כשקשה או כשרוצים להודות על דברים טובים.

לא שכחתי להודות לצוות המקסים המלווה את הילדים כל הדרך ולא מתייאש, עובדים קשה על כל אות ואות וכל צליל. משקיעים המון ולא מוותרים על אף ילד. זוכרים תמיד שהילדים האלו יכולים לעשות הכל כמו כולם, צריך רק לאפשר להם והם פורחים.

לקראת חג מתן תורה והתפילות הרבות – זכרו אותם ותנו להם מקום. אני בטוחה שגם הם היו יחד עם כולם במעמד הר סיני. אומרים שהיה שקט. אולי שכחו להזכיר בין הפסוקים את הילד שהתפעל בקול.

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם

הוסף תגובה
 
13 תגובות לפוסט זה
אנונימי (אורח) הגיב ביום חמישי 21.5.15

תעצומות הנפש שלכם,שכ"כ דרושות לגידולה,מדהימות.
כאחות לילדה מיוחדת במינה,שולחת לכם חיזוקים לדרך הארוכה הזאת,והמפרכת.

הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום חמישי 21.5.15

ליאורה

הגב
ליאורה (אורח) הגיב ביום חמישי 21.5.15

אורנית- יוצא מהלב ונכנס אל הלב. מקסימה ומרגשת.
יש לציין שלילדים הכל כך מתאמצים יש גם הורים שמתאמצים לא פחות מהם. הלוואי ונצליח כולנו לקבל את השונה ולראות ולהעריך את היופי שבכל דבר.

הגב
אורנית עצר
אורנית עצר הגיב ביום חמישי 21.5.15

תודה רבה! נתת לנו עוד כוח.

הגב
אביהו (אורח) הגיב ביום חמישי 21.5.15

מרגש, ושם את החיים שלנו וההתמודדויות שלנו בפרופורציות הנכונות.

הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום חמישי 21.5.15

שה' ימלא את התומכים במעשים כגון אלו בכוחות ובסבלנות ע"מ לחזק ולתמוך ולראות בהצלחתם וכן ה' ישלח ויתן בריאות לכל הניצרכים והניזקקים

הגב
אברהם (אורח) הגיב ביום חמישי 21.5.15

סבא של טוהר! הלוואי ויכולתי לכתוב כל שבליבי אבל קשה רק אכתוב שאני מעריץ של אורנית רפי וטוהר על ההשקעה הרבה דאתם משקיעים בטוהר המקסימה שאני אוהב מאוד!!!!!

הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום חמישי 21.5.15

חיבוק ענק של אהבה! הילדים האלו צריכים להיות ראשונים בתפילה, זכים ומקסימים
כל הכבוד לילדה המדהימה שלך היא לוחמת אמיתית ובזכות האמונה וההשקעה שלך היא תפרח בעזרת השם עוד ועוד
שתזכו להרבה רגעים של נחת!
ממני
תמר אלירז

הגב
נלי (אורח) הגיב ביום שישי 22.5.15

שוב ריגשת אותי מאוד...את צודקת שבעידן הנגישות החברה צריכה לפתוח את הדלתות ובמיוחד את הלב . הקבלה האין סופית שלך מהווה דוגמא גם להמון הורים לילדים ״מיוחדים״. זכות גדולה להכיר אתכם וללוות את טוהר בצעדים שלה - אולי קטנים בשבילה אך גדולים לחברה כולה !
חיבוק ,
חג שמח
נלי

הגב
אורנה עשהאל (אורח) הגיב ביום שישי 22.5.15

אורנית שלום, ערב שבת, רגע לפני שאני נכנסת למטבח להכנות הרבות לקראת השבת והחג פתחתי לרגע את המחשב וזכיתי לקרוא את המילים המרגשות שלך. מילים שמצטרפות לברכה הכל כך יפה שברכת את הילדים במסיבת הסידור- לכל ציבור ההורים יחד עם דיבור בשפה של הילדים וכוונה אל הלב שלהם.
יישר כח גדול.
שבת שלום וחג שמח. אורנה עשהאל

הגב
רבבה (הבייביסיטר) (אורח) הגיב ביום שישי 22.5.15

מאוד משמח לראות כאן דרישות שלום מטוהר ומכם :-) מקסימה

הגב
אורנית עצר
אורנית עצר הגיב ביום שני 25.5.15

נלי תודה רבה. הרבה מההתקדמות של טוהר הים גם בזכותך כמובן.

הגב
אורנית עצר
אורנית עצר הגיב ביום שני 25.5.15

תודה לאורנה מבית הספר המדהים 'תדהר' שבזכות הצוות בו הילדים מתקדמים באופן מעורר התפעלות.
לרבבה - גם לנו כיף לשמוע ממך!

הגב