נעמה הנקין
נעמה הנקין נעמה הנקין, בת 27, נשואה ואם לשלושה בנים, מתגוררת בנריה ובעלת 'סטודיו המעבדה' לעיצוב זהות חזותית יום ראשון 27.1.13 46 תגובות לפוסט 104880 צפיות

המטפחת הבלתי רלוונטית בעליל

ושוב אני מתארגנת לנסוע לפגישת עבודה בתל-אביב, שוב פותחת את הארון כדי להתלבט בפעם המאה מה ללבוש שיהיה צנוע אבל עדכני מספיק, אלגנטי אבל לא מתיימר מדי, ושוב אני יודעת בסתר לבי שכשאצא מהרכב במגרש החניה בלב אלנבי ארגיש כתמיד - זרה, חריגה, אחרת, ההיא מ"ההם". המטפחת המעוצבת שלי, זו שבערב נשים ביישוב תפיק מחמאות והתעניינות 'איפה קנית', רלוונטית ברחוב אלנבי בדיוק כמו החיג'אב המוסלמי, כלומר בלתי רלוונטית בעליל.

אחרי שאני מצליחה להתגבר על גל רגשי הנחיתות אני נכנסת לבניין מחופה הפרקטים, כבר מחכים לי לפגישה שנקבעה לפני 10 דקות (איכשהו, עומס הפקקים בכניסה לתל-אביב וברחובותיה תמיד מצליח להפתיע אותי). גיחה אחרונה לחדר השירותים, לסדר את המטפחת, לבדוק שהאיפור שריר וקיים, ואנחה אחרונה סופית ומוחלטת: על מי אני מנסה לעבוד, הרי דוסית נשארת דוסית.

צילום: רבקה נרקיס
 

רגע לפני שאני נכנסת לפגישה, התהיה הקבועה חולפת במוחי - הם יופתעו לראות שאני דתיה? האם מי שהזמין אותי הנה הוסיף את התואר הזה כחלק בלתי נפרד מהתיאור שלי - "אנחנו נעבוד עם נעמה, היא מעצבת ממשקים, אה כן, היא גם דתיה - נו, דוסית כזאת עם מטפחת, אבל היא דווקא סבבה"... מעולם לא נכחתי בחדר כשמשפט כזה נאמר, אם נאמר, אבל אני יכולה לחוש בו תמיד כשאני נכנסת לחדר, למרות שאני מתקבלת בטבעיות גמורה ובחיוך, ידי הגברים אינן מושטות אליי ללחיצה והמזכירה החייכנית ממהרת לעדכן אותי שהקפה כשר.

ואז מגיע הרגע הזה, כשכחלק מהסמול-טוק, מישהו מתעניין, "אז מאיפה את מגיעה אלינו? ירושלים אמרת?" (הם תמיד זוכרים ירושלים, בגלל אזור החיוג), ואני מסמיקה, "לא, לא, יישוב קטן, באזור מודיעין". אהה, מהנהנים כולם, מודיעין, כן, שמענו על העיר הזאת, באמת צריך להגיע לשם פעם עם הילדים, אומרים שיש שם אחלה פארק.

יבוא יום - אני מבטיחה לרודף הצדק הקטן והנרגז שבתוכי - אולי כשאהיה גדולה, בו אאזור אומץ, ובתגובה לשאלה הזו, אענה את האמת: אני גרה בנריה, זה יישוב קהילתי בבנימין. כן, זה יוצא מעבר לקו הירוק, מה שקוראים בתקשורת התנחלות, אבל אנחנו מעדיפים לקרוא לזה התיישבות. תבואו פעם לבקר, נורא יפה אצלנו.

 
 

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם

הוסף תגובה
 
46 תגובות לפוסט זה
סטודנטית (אורח) הגיב ביום ראשון 27.1.13

כתיבה יפה.
ממליצה לך בהחלט להגיד את זה. בד"כ זה פותח סמול טוק נחמד, ואם יש למישהו בעיה עם זה זה בעיה שלו. אם את חיה שם בגאווה, תתגאי בזה. אנחנו ב2013 ומתנחלים "מתנחלים" בכל פינה בשוק הישראלי והבינלאומי.

הגב
מוריה תעסן מיכאלי
מוריה תעסן מיכאלי הגיב ביום ראשון 27.1.13

האמת חייבת להיאמר - אנחנו אכן נראות כולנו אותו הדבר. הרי בואו נהיה כנות לרגע במקום צודקות: גם אנחנו לא נזהה סיני אחד בין שלושים סינים, גם מבחינתנו הערביות באוניברסיטה עם הרעלה נראות פלוס מינוס אותו דבר וגם אנחנו לא היינו זוכורת שמות של מאות היפים שהיו מחליטים כולם לגדל תלתלים בלונדיניים ולשים משקפי שמש.

אז בוודאי שאנחנו צריכות להיות גאות במי שאנחנו, וכמובן שאין לנו מה להתבייש, ושיתביישו הם שהם כל הזמן מתלבלים בשמות שלנו ושל זאת שעבדה קודם. באמת, היא בכלל הייתה עם כיסוי חלקי וגרה בצופים. אבל האמת חייבת להיאמר, גם אם נהיה ממש גאות ואפילו נשקיע בכיסוי יפהפה וממש ייחודי (התחרות שם מעוטרות בחרוזים ולכן זה עלה עוד 20 ש"ח) עדיין נראה בסגנון הבא - לבוש כלשהו שלא באמת רלוונטי, עגילים או שרשרת שעושות הרגשה מעולה, ומטפחת שפשוט מחביאה את השאר והולכת לפנינו.

זה לא אומר להוריד את כיסוי הראש, זה לא אומר שאי אפשר להיות ייחודיות אחרי היכרות של שבועיים שלושה, אבל זה כן אומר שמותר קצת להתבאס. הרי חלק מהרצון הנשי שלנו זה להיות ייחודיות. ואנחנו לא.

הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום ראשון 27.1.13

פשוט מגניב! נראה לי שההרגשות האלה כלומר תודה שכתבת כי ככה אני יודעת שאני לא היחידה בעולם שמרגישה "מוזרה" בעיר תל אביב. תודה ענקית!
אהבתי את המשפט דוסית נשארת דוסית, נכון כמה שננסה להיות יותר נועזת האופי טמועה.
רק שנדעה שבסופו של דבר כולנו יהודים למרות שלדעתי הסובלנות באה מההתיישבות, מהמתנחלים מהציונות הדתית.
לפעמים אני מודה, אני במשבר אבל בסוף אני תמיד שמחה לחזור למה שאני.
בהצלחה!

הגב
רבקה יפה שחר
רבקה יפה שחר הגיב ביום שני 28.1.13

נעמה חמודה את כובשת בכנות שלך אבל כל כך היה עצוב לי לקרוא אותך. לפני 40 שנה כשהייתי ילדה חרדית ברמת אביב שם גדלתי, הרגשתי בדיוק כמוך. אני זוכרת את רגשי הנחיתות ואת המחשבות על מה הם אומרים מאחורי גבי , בנוסף למה שאמרו לעתים לפני (לא חם לך עם גרביים?). משום מה התרשמתי שהדור הצעיר שגדל בהתנחלויות הוא אחר ושונה עם בטחון עצמי. חשבתי שה"רב תרבותיות" ופולחן ה"אחר" חילחלו ולפחות בעניין ה"שונות הדוסית" הועילו לתחושת הביטחון.
כואב לדעת שדבר לא השתנה והדתיים עדיין מרגישים נחותים וזקוקים לאישור )-:

הגב
ישראל מ ידד (אורח) הגיב ביום שני 28.1.13

אין כלל בעיה.

http://wp.me/p22Zl4-wq

הגב
אמונה ג'ירד
אמונה ג'ירד הגיב ביום שני 28.1.13

טוב, למען האמת, בת"א אני מרגישה חייזרית גם בלי קשר לכסר"ש. תמיד לבושה חם מדי, מסורבל, מדי, סגור מדי. לא מספיק מגניב (במלעיל).
עניין הכסר"ש...זבש"ם. שיתמודדו. מתישהו כל אחד אפילו תל אביבי_שמאלני_שלא יוצא מגבולות שנקין (אני מגיזימה בכוונה, כן?) צריך לגלות שיש עוד סוגי בני אנוש מלבדו.

הגב
ענבל (אורח) הגיב ביום שני 28.1.13

את מרשה לי להיות קטנונית לרגע?
אני תושבת נוה צוף- ההתנחלות נוה צוף ולא ההתישבות נוה צוף. התנחלות היא נגזרת של המלה נחלה שמבטאת היאחזות קבע בקרקע מכוח הבטחה אלהית וירושת אבות, לעומת התישבות שהיא זמנית ואפשרית גם לקימה ונטישה..

הגב
טל (אורח) הגיב ביום רביעי 30.1.13

נעמה יקרה,
אני לא דוסית בכלל וגם אני לא מרגישה הכי נוח באלנבי...
אבל מה שבאמת רציתי לומר לך זה.... כששואלים אותך מאיפה את, תגידי את האמת! ואם זה לא ימצא חן בעיני מישהו , זה בעיני מי שכבר פסל אותך בגלל הדוסיות או בגלל שאת אשה או בגלל השד יודע מה. אין לך שום דבר להתבייש בו!!
אז לזקוף את הגב, להרים את הראש ולהגיד "אני מנריה".
ואני, שגרה בתוך הקו הירוק, הייתי שמחה לבקר אצלכם! זה בטוח יפה, הרי זו ארץ ישראל!

הגב
אשת חיל. ה' יקו... (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

משפחה למופת
יהי זכרך ברוך

הגב
משה (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

נרצחת על קידוש ה' ואם לא הספקת לאזור אומץ נאמר זאת אנחנו, את ובעלך נרצחתם בידי רוצחים מתועבים בגלל היותכם יהודים ולא בגלל שגרתם בנריה, ישוב קהילתי בבנימין. ונקם ישיב לצריו וכפר אדמתו עמו.

הגב
ליפז (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

לא הכרתי את נעמה אך מקריאת דברים שנכתבו בכישרון וחיננות רבים הצלחתי להבין מי הייתה ואת היסודות המיוחדים הבונים את אשיותה.
שתנוח היא ובעלה איתם על משכבה בשלום, ה׳ יקום דמם!
מי יתן ויקבלו היתומים כוח! לעמוד מול המחר הלא פשוט שמחכה להם.
יהי זכרם ברוך

הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

יהי זכרה ברוך

הגב
תקווה (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

אני זוכרת שקראתי את זה בחיוך..
ה' יקום דמה..

הגב
אורחת (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

מקריאת הדברים עולה אישיות חיננית ומיוחדת מלאת כשרון. כואב מאד. יהי זכרם ברוך, תנחומים למשפחה, ואכן היתומים זקוקים לכל כוח ואהבה בהמשך דרכם בעולם האכזר

הגב
שלום כהן (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

נשמה זכה ועדינה, גיבורת ההתיישבות היהודית בארץ ישראל, אשר יד מרצחים גדעה את מסעך בינינו רק בשל היותך נצר לעם היהודי הנפלא והמתחדש בארצו. ה' יקום דמך. המשך אחיזתנו האיתנה בארצנו, על אפם וחמתם של המרצחים ותומכיהם, היא התשובה ההולמת שבידינו לתת למרצחים בני העוולה שקיפדו את חייך וחיי בעלך. תנצב"ה

הגב
ע בל אדל (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

כתבה כל כך נכון...
עצוב

הגב
שמעון (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

אשתדל לבקר בישוב נריה. מקום שמבחינתי היה חוץ לארץ עד היום.

הגב
איילה (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

השם יקום דמם. השם לוקח הטובים ביותר . יהי זכרך ברוך .שולחת כח לידים היו חזקים...

הגב
ה' יקום דמך. (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

נראה שהיית אדם מדהים..
כמה עצוב איך נגדעים חיים ברגע..
כמה כואב היה היום האתמול,
כמה קשה העובדה שלפני פחות מ24 שעות עוד היית אמא אוהבת לארבעת ילדיה.

הגב
יהי זכר ברוך! (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15 הגב
מאיר (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

יהי זכרך ברוך!

הגב
שולמית אבני חפץ... (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

יהי זכרכם ברוך!

הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

יהי זכרה ברוך

הגב
יהי זכרה ברוך (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

עצוב מאוד, ה ינקום דמכם

הגב
גינה גנים (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

אני יודעת היכן נריה
אבל אני לא יודעת בדיוק מה זה מעצבת מימשקים, ולעיתים נאנקת תחת עול הקידמה הטכנולוגית

הגב
בלהה באר יעקב (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

ממה שכתבת והעלאת את הרגשתך ותחושותייך. נראה שהיית אדם מדהים ומועיל. כואב הלב שהופסק חיים צעירים ברגע בידי טרוריסטים מנובלים. כואב על ילד בן תשע שקורא קדיש להוריו שנרצחו לעיניו. מאחלת לילדים היקרים המון כוחות נפשיים ובריאות.
ה' יקום דמיכם.

הגב
דרור (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

ישנם 2 פגנים בטענה שלך שה״תל-אביבים בשינקין״ צריכים לגלות ״שיש עוד סוגי בני אנוש מלבדם״.

הפגם הראשון | חוסר דיוק:

אני גר בשכונת ״לב העיר״, 5 דקות הליכה בשינקין. בשכונה שלי גרים יאפים צעירים, סבתות תימניות בנות 80, חרדים (קהילה לא קטנה), מזרחים, אשכנזים, סטרייטים, הומואים ואפילו לא מעט תושבים זרים (מרחבי העולם). אני אפילו לא מכיר בן-אדם אחד רציני שיטען שתל-אביב היא לא עיר הטרוגנית מאוד.

הפגם השני | חוסר התבוננות עצמית

אני לא יודע איפה את גרה, אבל את חייבת להודות שהתנחלויות הן מאוד הומוגניות מבחינת האוכלוסייה. בסופו של דבר, התנחלות זה יישוב שקם על בסיס אנשים שחולקים אידיאולוגיה דתית, חברתית ופוליטית דומה ועל כן, באופן טבעי, מדובר באוכלוסיה פחות מגוונת.

----

עכשיו, בהינתן מרקם האוכלוסיה הרב-גוני בתל-אביב לעומת המרקם החד-גוני של מרבית ההתנתחלויות, אני מתקשה להבין איך אפשר לטעון שהתל-אביבי לא נחשף לעוד בני-אדם, בעוד שדי ברור שדווקא מתנחלים הם אלו שמקיפים עצמם באנשים שדומים להם?

אם במקרה תתייחסי לטענה שלי, אשמח להתייחסות עניינית לשני הטעונים שלי (תל-אביב כעיר הטרוגנית והתנחלות כישוב הומוגני)

תודה

הגב
שים לב אדון דרור (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

אני מבינה שאתה לא רואה חדשות ולא מעודכן.

הגב
הדס (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

איך היא תתיחס לשני הטיעונים שלך? רצחו אותה אתמול!! חוסר קשב למה שקורה סביב...
יהי זכרה ברוך. אישה מדהימה.

הגב
המומה!! (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

דרור היקר ישנם 2 פגמים בך .. האחד זה שאתה כניראה לא גר בכוכב שלנו והשני זה שעדיין לא הבנת שהאישה המדהימה הזאת נרצחה!!! אז אין סיכוי שהיא תתיחס לטיעונים שלך...

הגב
אתה חי בארץ? (אורח) הגיב ביום שישי 2.10.15

טוב שקראת את הבלוג, אך אם היית שם לב לתגובות האנשים היה רשום ״יהי זכרה ברוך״. היא נרצחה אתמול עם בעלה בפיגוע, אל תצפה לקבל מענה לשאלותייך (אולי בגלגול הבא). מועדים לשמחה.

הגב
איל (אורח) הגיב ביום שבת 3.10.15

חי בסרט.

הגב
אבנר (אורח) הגיב ביום שבת 3.10.15

יהי זכרה ברוך.

הגב
אופיר (אורח) הגיב ביום שבת 3.10.15

אתה אמיתי?

הגב
חביטוש (אורח) הגיב ביום שבת 3.10.15

אל תגורי בשטחים שהם לא שלך, אל תגורי בשטחים כבושים ואז לא תאלצי לענות תשובות על שאלות קשות ולא נעימות.

הגב
אפי (אורח) הגיב ביום שבת 3.10.15

לצערנו נעמה לא תוכל להגיב לך כי בני עוולה רצחו אותה ואת בעלה לפני יומיים.
יהיה זכרה ברוך

הגב
לא רלוונטי (אורח) הגיב ביום שבת 3.10.15

את סתומה או משחקת אותה???
אין זה מקומך בבלוג זה.
נעמה, כל כך עצוב, כל כך הרבה כישרון שמתגלה כאיננו...
ה' ייקם דמם!!!!!!

הגב
אנשים תירגעו (אורח) הגיב ביום שבת 3.10.15

אנשים תרגעו ואולי כדאי שתתנצלו. דרור הגיב לאחת התגובות נראה לי. לא לנעמה.

הגב
איריס (אורח) הגיב ביום שבת 3.10.15

דרור, האישה נרצחה עם בעלה ... לא חושבת שתזכה לתגובה ממנה לצערי...
יהי זיכרם ברוך, ה' ייקום דמם

הגב
ליאור וייץ (אורח) הגיב ביום ראשון 4.10.15

יהי זכרה ברוך

הגב
חיותה (אורח) הגיב ביום ראשון 4.10.15

ודם עבדיו ייקום
אין זה הזמן לחשבונות ולשנאת חינם.
תגידו תהילים לעילוי נשמתם.
אל תגיבו בשבת- לזכותם..
שכל אחד יחליט על מעשה טוב אחד כדי לזכור אותם.

אלוקים, שמור על הילדים הרכים הללו, רפד אותם
באהבה ובאמונה גדולה כדי לחיות!!
כאמא, כ״כ קשה לחשוב על זה, תן כח לעמך ישראל
להיות חזקים בארצם.
יהי זכרם ברוך!!

הגב
שיפעת (אורח) הגיב ביום שלישי 6.10.15

נעמה יקרה,
בחורה צעירה ומהממת. אמא אוהבת.
בחורה כנה ושנונה וחכמה.
כמה כאב הולך איתנו מאז הרצח המזעזע והמתועב ששום מילה לא תתארו.
אנחנו אוהבים את ילדייך המתוקים שנכנסו יחד אתכם עמוק ללבותינו, ומאחלים ומתפללים להצלחתם ולחיים טובים עבורם.
ה' יקום דמה.
יהי זכרה ברוך

הגב
דבורה (אורח) הגיב ביום רביעי 7.10.15

היות שאת/ה כותב בעברית, אני מניחה שאת/ה גר בישראל.
האם תוכל להסביר מה ההבדל בין שטחים שנכבשו ב- 1948 לכאלו שנכבשו ב- 1967?

בתודה מראש.

הגב
מתיישבת מנריה (אורח) הגיב ביום שלישי 13.10.15

נעמה!!
למרות שחשבתי שהכרתי אותך, כנראה שעדיין לא מספיק.
אני מקבלת על עצמי בלי נדר, שמי שישאל אותי היכן אני גרה, לא אפחד ואגיד בקול רם:
אני גרה בנריה, תבואו לבקר, נורא יפה אצלנו.

הגב
שרי (אורח) הגיב ביום שלישי 3.11.15 הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום חמישי 17.5.18

היה עצוב לי לקרוא את הפוסט, במיוחד אחרי שנעמה נרצחה, ה' יקום דמה.
עברו כמה שנים מאז נכתב ולמרות זאת יש לי תגובה.
אני חרדית ויש לי פאה מהממת. כשאני מגיעה לתל אביב, התענוג הגדול ביותר שלי זה ללבוש מטפחת! להרגיש יהודיה, להרגיש צנועה ואנושית במקום בו אנשים שכחו מהי אנושיות ומהו מראה של אדם בצלם אלוקים.

הגב