רחלי סגל
רחלי סגל בת 37, נשואה ואם לשלוש. גרה בטלמון. לא תל-מונד. בין מודיעין לרמאללה יום ראשון 7.4.13 26 תגובות לפוסט 74026 צפיות

השיעור הכי חשוב שלמדתי באוניברסיטה

השיעור הכי חשוב שלמדתי באוניברסיטה היה חלק מקורס כללי דווקא, בכלל לא במחלקה שלי. באולם ישבו 140 סטודנטים, בהם תלמידי שנה א' מהמחלקה לתולדות ישראל בבר אילן, שעבורם זהו קורס מבוא חובה לתואר ראשון. לבמה מולנו עלתה המרצה פרופ' ג'ודי באומל שוורץ. נושא הקורס היה "משנאה לרצח -  קווי יסוד לתולדות השואה", ואנחנו התרווחנו בנוחות בכיסאות. נו, שואה. הרי כבר עשינו על זה בגרות וראינו רשימת שינדלר.המרצה אמרה שבתחילת הקורס היא מבקשת 'ליישר קו' לגבי מה שאנחנו יודעים על השואה - להתחיל ממושגי יסוד. "כמה יהודים נרצחו בשואה?", היא שאלה. ומהקהל ענו לה: שישה מיליון, אולי שבעה מיליון. היא שאלה איך יודעים והתשובה לא איחרה להגיע - מחסרים את מספר הנשארים ממספר היהודים באירופה לפני השואה. "נכון", אמרה והתחילה לירות מידע.

מגובה במספרים, מסמכים, ספרים וביוגרפיות של מחבריהם, ובקול בוטח + מיקרופון, היא החלה להסביר לנו, הסטודנטים הצעירים, למה בשואה לא נרצחו שישה מיליון יהודים אלא 5.8 ומעלה (לפי מפקדי האוכלוסין), 5.8 ולא יותר (בהתאם למסקנת מכיני הרשימות למשפט אייכמן), בעצם 5.2 או אולי 5 מיליון (על פי ראול הילברג, חוקר התיעוד הגרמני, שסבר כי 200,000 איש הידועים כנרצחים ככל הנראה עברו לשטחי ברית המועצות ונעלמו תחת מסך הברזל), ואחר כך 4.9 (אם מורידים מהנמנים כקורבנות השואה יהודים שלחמו בצבאות נגד הנאצים), ואולי יהיה יותר נכון להגדיר זאת כ-4.8 (אם לא כוללים את מי שמת בשנות השואה בנסיבות טבעיות), ואם נהיה ממש מדויקים (שהרי השואה ייחודית בגלל הפתרון הסופי והוא החל רק ב-1941) אז 3.3 מיליון יהודים נרצחו בשואה. ובכלל, מספר היהודים שהופיע במפקדי האוכלוסין ב-1939 כנראה היה גבוה מידי, וקשה גם לומר שהמספרים לגבי מי שנשאר הם מדויקים, כיוון שבסוף המלחמה הייתה תופעה של אנשים שחששו מאוד להזדהות כיהודים, ילדים שלא ידעו שהם יהודים וכיוצא באלו.


יער לופחובה, פולין. כמה ילדים יהודים נרצחו בשואה?

המספר שישה מיליון, גילתה לנו, מקורו בידיעה שהופיעה בעיתון "הניו יורק טיימס" באוגוסט 1942 במאמר של יהודי בשם אוטו זונצברג שמעריך ש"עד סוף המלחמה הארורה הזו ימצאו את מותם שישה מיליון יהודים". היה זה אומדן בלבד. בשלב הזה, קהל הסטודנטים כבר נע בחוסר נוחות בכיסאות אך איש לא פצה פה.

המרצה סיכמה כי המספר המדויק של הנרצחים בעצם אינו משמעותי מבחינת הרצח הנפשע כיוון "שרצח הוא רצח הוא רצח". אם היה במישהו מאיתנו איזשהו קול פנימי שזעק מול הפחתת מספר הקורבנות הוא השתתק, והיא המשיכה והסבירה שהמספר משנה רק בגלל הסכם השילומים עם גרמניה, שהתקבלו בהתאם לקביעה שהיו שישה מיליון נרצחים. "בכספי השילומים", הפטירה ביובש, "משתמשת מדינת ישראל כדי לעשות שואה לערבים".

או אז קם גל מחאה באולם. מה פתאום? איך את אומרת דבר כזה? זה לא נכון!  אי אפשר להשוות! הרוחות סערו. לא מעט סטודנטים כבר קמו ממקומם והתכוונו לצאת בכעס. היא היסתה את כולנו ואמרה:
זה היה תרגיל קצר בהכחשת שואה.

"על מה שאמרתי עכשיו אתם קופצים?" כמעט צעקה עלינו, "ועל זה שאני עומדת מולכם כבר שעה וחצי ומסבירה לכם איך בשואה נרצחו 3.3 מיליון יהודים ולא שישה מיליון, אין פוצה פה ומצפצף? אתם יודעים כמה עובדות לא נכונות מסרתי לכם במשך כל ההרצאה? 
בשואה נרצחו שישה מיליון יהודים.", היא חזרה על המשפט האחרון שלוש פעמים.
"למה קפצתם רק עכשיו? כי על המציאות שבה אתם חיים אתם יכולים להתווכח איתי, אבל על ההיסטוריה - לא. אין לכם מושג. מול הכחשת השואה הנמרצת שמתרחשת היום בעולם אין לכם מענה. לכן, גם אם אתם חושבים שאין לכם מה לחפש פה בקורס המבוא חובה הזה, ושאתם יודעים על השואה את כל מה שצריך לדעת או שנמאס לכם לשמוע עליה - יש לכם עוד הרבה מה ללמוד וכדאי שתגיעו לקורס."

"ועוד דבר", הוסיפה, "אתם אומנם רק בשנה א', אבל זה לא אומר שאתם חייבים להאמין לכל דוקטור או פרופסור או מה שכתוב בעיתון או בספר. תבדקו, תחקרו, תשאלו, תטילו ספק, אבל תזכרו: בשואה נרצחו שישה מיליון יהודים."


"כי בזכירה סוד הגאולה" (הבעל שם-טוב)

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם

הוסף תגובה
 
26 תגובות לפוסט זה
עובר ושב (אורח) הגיב ביום ראשון 7.4.13

וואו. תודה.

הגב
לא מסכים (אורח) הגיב ביום ראשון 7.4.13

דווקא בגלל שהמספרים הם מעורפלים - חשוב ביותר - למען הדורות הבאים - לחקור ולגלות את המספר האמיתי והמדוייק ביותר שניתן להגיע - ואם הוא יוצא שונה מ-6 מיליון - לזכור אותו. לצעוק כמו חמור 6 מיליון מבלי להיות מסוגל לגבות את זה - כהצעת המרצה ("תפקפקו בכל חוץ מבזה") - זה חטא לאינטליגנציה ולמורשת - שתיתפס בעתיד כלא אמינה וכמורכבת מסיסמאות ומיתוסים.

הגב
דפנה (אורח) הגיב ביום ראשון 7.4.13

לידיעה, היום ישנם מחקרים שסוברים שבשואה נרצחו בין 7 ל7.5 מליון איש! כך שלצערינו המספר 6 מליון הינו זה שנצרב בתודעה ולכן הזעקה הינה מכיוונו השני של מספר זה.

הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום ראשון 7.4.13

פוסט מאוד מעניין ומלמד.
אגב, לפי מכתבים שכתב יאנוש קורצ'אק שנה לפני תום המלחמה, מספר הנרצחים עבר את ה- 7 מליון

הגב
עמוס פביאן (אורח) הגיב ביום ראשון 7.4.13

יופי של הרצאה, הלוואי על כולנו מרצים כאלו בכל מקצוע.
אגב, ברור שלא נרצחו 6 מיליון, שהרי לא סביר שנרצח בדיוק מספר עגול. אבל זה לא משנה אם נרצחו 6,520,003 או 5,989,564. העיקרון הוא החשוב.

הגב
רחל רוסין (אורח) הגיב ביום ראשון 7.4.13

הגישה של מרצה זו תורמת להכחשת השואה ולאו דווקא מעוררת את המודעות לגודל השואה ולצורך לא למחות את זכרה.

סבי, משה-דוד רוסין הי"ד, הלך ברחוב בביאליסטוק, כשהנאצים אספו 2000 יהודים לביה"כ, כלאו אותם והעלום באש.

אשתו, סבתי, שרה-לאה רוסין גוועה ברעב בגטו ביאליסטוק. אז היא נחשבת לקרבן שואה או לא?! זה מוות טבעי???

בעלה הראשון של אמי, השו"ב מיכאל-דוד שפרבר-רוזנברג הי"ד, היה חולה אפילפסיה. הוא קיבל התקף במחנה עבודת-כפייה ולא קיבל טיפול רפואי, לכן נפטר. אז זה מוות טבעי???

דודתי, תרצה-דרייזל פופר הי"ד, נפלה ממדף -השנה העליון באושוויץ ואבדה את הכרתה. בעודה נושמת הושלכה לתוך תנור האש. זה מוות טבעי???

סבי, יששכר-דב פופר, ראה את אחיו ומשפחתו מפונים למקום לא-ידוע שאנשים לא שבו ממנו. סבי לקה בלחץ-דם גבוה ובשבץ מוחי. היה חולה שנתיים ונפטר. אז זה מוות טבעי - לא???!!!!!

אשתו, סבתי, רחל-לאה פופר ובתה מרים ושני בני דודתי, רפאל בן ה-5 ופרחיה בת ה-7, מתו בתא הגזים. אבל זה טבעי שמתים מגז, לא?!

דודתו של בעלי, נורתה עם שני ילדיה לתוך בור עם כל יהודי העיירה. הם כוסו והאדמה רעדה שבועיים. אז זה טבעי שאנשים מתים או לא, כשיורים בהם...

אחות של חמותי גוועה בזרועותיה בצעדת המוות. זה טבעי שמתים מרעב, מעבודה קשה, מקור ומתשישות, לא????

אז בואו נתחיל להבדיל בין דם לדם ותצטמצם רשימת המתים.

אז מישהו לקח את רעיון הספר "הגל" (או הנחשול"), אך בטוחני, שלא במתכוון הוביל לזילות של משהו שהמטרה היתה להאדירו.

הגב
רחלי סגל
רחלי סגל הגיב ביום ראשון 7.4.13

רחל יקרה, במחילה - אם הובן מהפוסט שזו דעת המרצה ושהיא מקבלת את טענות מכחישי השואה כמו אי הגדרתם של קרובייך כקורבנות השואה - כנראה שלא הבהרתי מספיק שלא כך היא רואה את הדברים. המילים הללו "מוות טבעי" וכו' היו חלק מה'תרגיל' - הקשה להכלה אך חשוב לצעירים שחושבים שהם יודעים הכל. זילות לא הייתה שם כלל. בערב הזה מנחמת אותי השליטה שלך בקורות משפחתך שמשמעה שהיו מי שניצלו וסיפרו, וזכו שבני משפחתם יקשיבו להם בקשב רב ויזכרו את הדברים למען ידע דור אחרון. כל הכבוד לך שכבודך כבודם.

הגב
רחלי סגל
רחלי סגל הגיב ביום ראשון 7.4.13

אורח יקר, אין מספר מדויק. למשל מאחר והיו קהילות קטנות שלא תועדו אך נמחקו. אם במחקרים חדשים ימצאו מספר שונה כנראה שהוא רק יהיה גבוה יותר. דברי המרצה היו הקדמה לקורס שלם ורציני. בעיניי השורה התחתונה הייתה הזמנה ללימוד ומחקר מעמיק בנושא השואה, ובכלל.

הגב
אדרת מינץ
אדרת מינץ הגיב ביום ראשון 7.4.13

יפה מאד.
חבל שאנחנו לא מתקוממים כשזה לא נוגע לנו....
דברים כאלה חוזרים לנו בפנים אח"כ, מניסיון....

הגב
ישראל מידד (אורח) הגיב ביום שני 8.4.13

אגב הכיתוב לתמונה האחרונה, ציטטה מפי הבעש"ט, המלים הנכונות, לפחות על פי תלמידו, הן: "שנמשך הגלות מהשכחה ומהזכירה בא הגאולה".
http://wp.me/p22Zl4-qc

הגב
מרדכי (אורח) הגיב ביום שני 8.4.13

מצמרררר.

הגב
אנונימי (אורח) הגיב ביום שני 8.4.13

מדהים.ללא מילים.

הגב
אוריה (אורח) הגיב ביום שני 8.4.13

תודה לך.
שיעור חשוב גם עבורי.

הגב
יונת שחרור (אורח) הגיב ביום שני 8.4.13

תמסרי לפרופ' ג'ודי באומל שוורץ שתמשיך לעשות את הקטע, אני מזמין את עצמי לצפות בקאלט הזה.

הגב
טליה ליפו (אורח) הגיב ביום שני 8.4.13

כמעט הפסקתי לקרוא את הכתבה מרוב עצבים בשלב שהסטודנטים קמו מכיסאותיהם באי נוחות אבל המשכתי כמובן רחלי, כי ידעתי שאת תפתיעי עם איזה קץ' חזק... תמיד ננית מהבלוג (שלך במיוחד!)

הגב
מלכה מאיר
מלכה מאיר הגיב ביום רביעי 10.4.13

לפני כ15 שנה למדתי קורס לתואר שני בנושא השואה אצל ג'ודי באומל והיא הייתה מעולה!
כל שיעור אצלה התחיל בצורה מפתיעה וכך היא לימדה אותנו איך להעביר כל נושא בצורה מעניינת ועם זויות חדשות...
אני שמחה לשמוע שהיא ממשיכה ללמד ולהשאיר רושם משמעותי על הסטודנטים שלה!
מלכה

הגב
רחלי סגל
רחלי סגל הגיב ביום רביעי 10.4.13

מלכה, למדתי אצלה לפני כעשור. מהעובדה שאני זוכרת עד עכשיו את השיעור הזה, את יכולה להבין כמה אני מסכימה איתך. כמדומני היא ממשיכה גם היום במלאכה החשובה.

הגב
סיגל נפתלי
סיגל נפתלי הגיב ביום שבת 13.4.13

והנה חומר למחשבה: אם היו מכילים על היהודים שנספו בשואה את הגדרת מדינת ישרלא ל"מיהו יהודי", כנראה שהמספר היה הרבה יותר קטן. ואם מדינת ישראל היתה קיימת אז היא לא היתה מאפשרת לחלקם למצוא בה מקלט מאותה סיבה בדיוק!

הגב
טל (אורח) הגיב ביום שבת 13.4.13

וואוו! אכן שיעור חשוב!!
כעסתי נורא בתחילת הפוסט ורווח לי בהמשך.
נושא חשוב, כאוב, מצמרר וחובתינו לא לתת מקום להכחשת השואה!
יישר כח.

הגב
ניר סוכן (אורח) הגיב ביום שבת 25.5.13

מעניין אותי לדעת אם היא גם לימדה כיצד מסע תעמולה משוכלל משולב ב"עשב שוטה" שנקט באלימות שיכנע שהערכים של לאום וטריטוריה יותר חשובים מדמוקרטיה וזכויות אדם ואזרח. האם היא לימדה מהם התהליכים והשיטות שהביאו עם מתקדם תרבותית ודמוקרטי להפוך להיות דיקטטורה צמאת דם? האם היא לימדה על החשיבות של לא להפנות מבט כאשר מתבצעת עוולה? להתנגד כאשר עולות תופעות גזעניות? האם היא מלמדת שואה כך שאפשר להסיק מזה גם מסקנות אוניברסליות או שהיא מסתפקת בלהוכיח את המובן מאליו (שהיינו קורבן).

הגב
מיטל, רמת גן (אורח) הגיב ביום שישי 27.9.13

התרגשתי, תודה.

הגב
מומלצי הבלוגוספ... (אורח) הגיב ביום רביעי 9.10.13

מומלץ אצלי. חשוב מאד ומרגש.
אסתי.
http://hamimlatsim.blogspot.co.il/2013/10/17-9-2013.html

הגב
יוסי (אורח) הגיב ביום חמישי 16.1.14

רחל יקרה .המאמר שכתב בנושא המצמרר הזה , מדהים!!.אך בסופו של עניין באמת לא חשוב כמה בדיוק נרצחו בשואה....

הגב
איילה (אורח) הגיב ביום שני 28.4.14

כתבה עם מסר חשוב! גם אני במקרה למדתי תואר בנושא אחר אבל עשיתי קורס בהיסטוריה (ואח"כ עוד כמה מרצון) על חקר השואה וכתבתי סמינר על "תאורית הדרך המיוחדת" ואני עדיין מרגישה שאני לא יודעת מספיק. מאד חשוב לדעת את ההיסטוריה שלנו בעיקר מול כל מכחישי השואה שצצים

הגב
אייל הראל (אורח) הגיב ביום שני 28.4.14

משעשע.
"אתם אומנם רק בשנה א', אבל זה לא אומר שאתם חייבים להאמין לכל דוקטור או פרופסור או מה שכתוב בעיתון או בספר. תמיד תטילו ספק בהם. חוץ מאשר בי. בי אל תטילו ספק לעולם!!!!"
אמירה דתית אופיינית.

הגב
רחלי סגל
רחלי סגל הגיב ביום שלישי 29.4.14

אייל, מבינה את השעשוע. ממרחק זמן מהכתיבה אני חושבת שעשיתי למרצה עוול עם הפינאלה שלי. מה שהיא רצתה לומר היה - יש לכם עוד הרבה מה ללמוד.

הגב